Ev Aksesuarları Seçimleri Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bazı evler daha güzel görünüyor değil mi? Bunun en önemli sebepleri birbirine uyumlu eşya seçimleri ve aksessuarlar. Bu yazımızda ev aksessuarları seçerken dikkat etmemiz gereken unsurları ev dekorasyonu meraklıları için topladık.

Ev Aksessuarları Seçimleri

Ev Aksesuarları Seçimleri Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Öncelikle mobilyalarını yerleştirin ve kendinize bir odak noktası seçin ve bu odak noktasını öne çıkararak mekana kişilik katın. Kişiliksiz evlerde asla mutlu olamazsınız. Odak noktanızı seçtikten sonra öncelikle odak noktasındaki renklere ve alana dikkat edin. Sonra alışveriş aşamasında bu renk ve alana göre seçim yapın.

Mesela odak noktanızda boş bir duvar varsa eğer odanın genel renklerine bakarak duvarınızı çerçevelerle doldurabilir veya küçük raflar monte ederek bunun üzerine farklı tarzlarda aksessuarlar seçebilirsiniz.

Yada eskiciden bulduğunuz ahşap paneli duvara asabilir üzerine renkli saksılar monte edebilirsiniz ve altına bir bank ile sehpa yerleştirerek şık bir köşe elde edebilirsiniz.

Tabiki bu seçimler yaparken bir diğer ve belki en önemli unsur bütçe. Bütçenizin az yada çok olması önemli değil. Önemli olan sizin doğru tercihler yapmanız. Az bütçeniz varsa eğer kendin yap projeleri ile eviniz için en uygun aksessuarları kendiniz çok uygun maliyetle ortaya çıkartabilirsiniz.

Aksessuarların hepsini aynı mağazadan almanıza gerek yok. Ancak bunun bazı şeylere dikkat etmeniz gerekli. Mesela seçimleri yaparken daha önce aldığınız aksessuarları yanınıza götürün yada evinize daha önce aldığınız parçaları yerleştirin ve fotoğrafını çekin.  Daha sonraki seçimlerde ise bu fotoğrafa bakın ve şık duracak aksessuarları satın alın.

Renk kullanımında korkmayın. Daha önce belirttiğimiz gibi odak noktanızı kırmızı bir objeden yaratabilir ve diğer seçimlerinizi ona göre yapın. Bu seçimleri kontrast renklerdeki kırlent ve koltuk örtüleri ile çeşitlendirebilirsiniz. Doğanın renklerinin ağırlık olduğu mobilyalardan döşenmiş bir odada ise canlı renkli aksessuarlarla doğanın renklerinin odaya verdiği sıradanlıktan kurtulabilirsiniz.

Mekanların aksessuarlarla doldurmaktan kaçının. Bu sadece odanın daha boğucu olmasını sağlamaktan başka birşeye yaramayacaktır. Bu yüzden aksessuarlar seçimlerinde o mekanın tamamını düşünerek seçim yapmanız daha doğru olacaktır. Bu seçimler sayesinde tam kıvamında bir tarza sahip mekan yaratacaksınız.