Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon Önerileri

Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon Önerileri

Mutfak evin en çok vakit geçirilen noktalarından biri. Ancak bazen evlerimizin mutfakları küçük olabiliyor ve mutfakta vakit geçirmekten hoşlanmıyoruz. Hele ki bir ev dekorasyonu meraklısıysak. Bu mutfakları daha geniş ve şık göstermek için size ihtiyacınız olan ufak tefek ipuçlarını sizler için bu yazımızda topladık. Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon Önerileri nelerdir?

Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon Önerileri

Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon Önerileri

1- Mutfakta beyaz rengi kullanımı

Küçük bir mutfağa sahip bir evde oturan biriyseniz eğer ilk yapmanız gereken şey mutfağınızda ağırlıklı olarak beyaz rengi kullanmanızdır. Beyaz eşyalar ve dolaplar mutfağınızı daha geniş gösterecektir. Ancak her yerin beyaz olması sizi sıkıyorsa, o zaman renkli aksessuarlarla mutfağınıza hareketlilik getirebilir ve şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

2- Aydınlatma önemlidir, bunu unutmayın

Özellikle az ışık alan, küçük bir alan sahip bir mutfağınız varsa aydınlatmaya çok dikkat etmelisiniz. Eğer bahsettiğimiz gibi bir mutfağa sahipseniz normal aydınlatma biçimleri yerine spot aydınlatmalar kullanıp aydınlığı mutfağın geneline dağıttığınız takdirde, mutfağınızı daha geniş gösterebilirsiniz.

3- Duvar kullanımı önemlidir, bunun için gerekli öneriler

Duvarlarınızı verimli olarak kullanmak size mekan açısından avantaj sağlar. Duvarlarınıza asacağınız raflar, baharatlıklar ve askılar kullanarak sürekli kullandığınız eşyaları buralarda muhafaza edebilirsiniz. Bu durum size daha işlevsel bir mutfakta çalışmanızı sağlayacaktır.

4- Kullanılmayan alanlara dolap yapın

Küçük mutfaklarda kullanmadığınız alanlara dolap yapmanız daha çok saklama alanına sahip olmanızı sağlayacaktır.  Bu da daha verimli saklama alanlarına sahip olmanıza sebep olacaktır.

5- Modüler mobilyalar

Küçük mutfaklarda küçük eşyalar ve çok fonksiyonlu mobilyalar kullanmanız mutfakta aynı anda birçok işlevi gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

6- Kapıya ihtiyacınız yok

Kapılar çok yer kapladığı için eğer mutfağınız küçükse ve kapınız içeriye açılıyor bu kapıyı söküp dışarıya açılır hale getirebilirsiniz yada tamamen kapıyı söküp bu kapı yerine boncuklu bir perde veya akordion kapı monte edebilirsiniz.

7- Tavanları unutmayın

Eğer duvarlarınıza raflar yerleştirdiğinizde kötü bir görünüm oluşturduğunu düşünürseniz bunun alternatifi olarak tavanlarınızı kullanabilirsiniz. Tavanınızdan sarkıtacağınız askılara ve buraya konulan raflar mutfağınızı hem daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır hem de mutfağınıza hoş bir görüntü sağlayacaktır.

Başarılı bir ev dekorasyonu nasıl olmalı diye merak ediyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun: Başarılı Bir Ev Dekorasyonu